Probebühne
Institut for Applied Theatre Studies
Philosophikum II - Haus A
Karl-Glöckner-Str. 21, 35394 Giessen

TiL
Theater im Löbershof
Löbershof 8, 35390 Giessen

IBP Halle
Erdkauter Weg 17, 35394 Giessen

café
Erdkauter Weg 17, 35394 Giessen

Kirchenturm
Kirchplatz, 35390 Giessen

Dachcafé
Ludwigsplatz 11, 35390 Giessen


Download a short program (.pdf) here!


FESTIVAL


updated: Oct. 9th, 6.00 pm

TUESDAY, 12.10.2004 WEDNESDAY, 13.10.2004
THURSDAY, 14.10.2004 FRIDAY, 15.10.2004
SATURDAY, 16.10.2004 SUNDAY, 17.10.2004



Tuesday, 12.10.2004

5.00 pm IBP Halle OPENING
6.00 pm IBP Halle "WASTEBAND" by Patricia Portela (Portugal), ca. 60min
7.00 - 9.00 pm IBP Halle "PRESENTATION 1,2,3...; PICTURES; DANCE" by Anna Ostoya (Poland)
9.00 pm IBP Halle "WASTEBAND" by Patricia Portela (Portugal), ca. 60min
10.30 pm IBP Halle HOPE AND GLAMOUR PARTY


Wednesday, 13.10.2004

12.00 am café DISCUSSION on "WasteBand"
1.00 - 3.00 pm Kirchenturm "NAMES, NO NAMES" by Chris Richter (Germany)
3.00 - 6.00 pm Bahnhof "BOX" by elusivecamelproductions (GB)
5.00 pm Probebühne "PRESTO LEGATO" by NONcompany (Norway), ca. 60min
6.30 pm Probebühne DISCUSSION on "Presto Legato"
8.00 pm Probebühne "PRESTO LEGATO" by NONcompany (Norway), ca. 60min
8.00 pm TiL "A FISTFUL OF EMPTY HANDS" by Rok Vevar and Simona Semenič (Slovenia), ca. 60min
10.00 pm Dachcafé "MOUTHPIECE I, II, IV UND VI" by Erin Gee (USA, Austria), ca. 30min
  Dachcafé "DAS ENDE VON AMERIKA" by dis.playce (Germany), ca. 30min
12.00 pm café HAPPY END


Thursday, 14.10.2004

12.00 am café DISCUSSION on "A fistful of empty hands"
1.00 - 3.00 pm Kirchenturm "NAMES, NO NAMES" by Chris Richter (Germany)
2.30 am Kirchenturm DISCUSSION on "names, no names"
4.00 pm café and Ludwigstr. 27 PRESENTATION of WORK IN / WORK OUT
8.00 pm TiL "CANARY VARIATIONS" by Shane Belles (USA, Austria), ca. 60min. Starting 7.00 pm: INSTALLATION by Colin Gee (TiL Foyer)
8.00 pm Probebühne "BERLINER TÄNZER" by Lina Lindheimer (Germany), ca. 30min
9.00 pm Probebühne "WHITE OUT" by Andros Zinsbrowne (Belgium), ca. 30min
10.00 pm Dachcafé "MOUTHPIECE I, II, IV UND VI" by Erin Gee (USA, Austria), ca. 30min
  Dachcafé "DAS ENDE VON AMERIKA" by dis.playce (Germany), ca. 30min
12.00 pm café HAPPY END


Friday, 15.10.2004

12.00 am café DISCUSSION on "Mouthpiece" and "Das Ende von Amerika"
1.00 - 4.00 pm Seltersweg "BOX" by elusivecamelproductions (GB)
2.00 - 3.00 pm IBP Halle "PRESENTATION 1,2,3...; PICTURES; DANCE" by Anna Ostoya (Poland)
3.00 pm IBP Halle "SPUNK" by Nora Heilmann (Netherlands), ca. 45min
5.00 pm café DISCUSSION on "BOX"
8.00 pm TiL "CANARY VARIATIONS" by Shane Belles (USA, Austria), ca. 60min. Starting 7.00 pm: INSTALLATION by Colin Gee (TiL Foyer)
8.00 pm Probebühne "BERLINER TÄNZER" by Lina Lindheimer (Germany), ca. 30min
9.00 pm Probebühne "WHITE OUT" by Andros Zinsbrowne (Belgium), ca. 30min
9.30 pm café DISCUSSION on "White Out" and "Berliner Tänzer"
10.00 pm IBP Halle "SPUNK" by Nora Heilmann (Netherlands), ca. 45min
12.00 pm café HAPPY END


Saturday, 16.10.2004

12.00 am café DISCUSSION on "Canary Variations" and "SPUNK"
1.00 pm café HOPE ON YOUNG BLOOD Discussion on young art and cultural policy in the different European countries
3.00 pm Probebühne "PATENT: FILES - ERSTE FALLSTUDIEN ZU PATENT: NIGHT FLIGHT" by Melanie Mohren und Bernhard Herbordt (Germany), ca. 60min
4.00 pm Probebühne DISCUSSION on "Patent: Files"
5.00 - 7.00 pm Kirchenturm "NAMES, NO NAMES" by Chris Richter (Germany)
6.00 pm Kirchenturm DISCUSSION on "names, no names"
7.00 pm IBP Halle "NOT A HOPE IN GHAOS" by Reactor (Great-Britain), ca. 60min
8.00 - 10.00 pm IBP Halle "PRESENTATION 1,2,3; PICTURES; DANCE" by Anna Ostoya (Polen)
9.00 pm IBP Halle DISCUSSION on "Presentation 1,2,3; ..."
10.00 pm IBP Halle "SEITENWECHSEL. STANDBILD MIT RANDBEMERKUNGEN. (DISCOURS DÉFINITIF)" by Auftrag : Lorey (Germany), ca. 60min
11.00 pm café HOPE AND GLAMOUR PARTY


Sunday, 17.10.2004

12.00 am café DISCUSSION on "Not a hope in GHAOS" and "Seitenwechsel" and breakfast brunch